Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

3 km/h

Kryptis

137°

Neturintis lygių inovacijų projektas Aeronamai

Neturintis lygių inovacijų projektas Aeronamai

Grįžti atgal

Šalia S. Dariaus ir S. Girėno oro uosto įsikūrę „Aeronamai“ – gyvenamųjų namų kompleksas. Tai demonstracinis inovacijų projektas Kaune, pirmasis ir vienintelis Lietuvoje turintis A++ ir „Passivhaus“ sertifikatus, energiškai savarankiškas, t. y. pasigaminantis visą eksploatacijai būtiną energiją. Inovatyvi Lietuva – ar tikrai jau netrukus visi gyvensime išmaniuose namuose?

Žurnalas „Structum“ rašo: „Neturintis lygių inovacijų projektas Aeronamai“

Šalia S. Dariaus ir S. Girėno oro uosto įsikūrę „Aeronamai“ – gyvenamųjų namų kompleksas. Tai demonstracinis inovacijų projektas Kaune, pirmasis ir vienintelis Lietuvoje turintis A++ ir „Passivhaus“ sertifikatus, energiškai savarankiškas, t. y. pasigaminantis visą eksploatacijai būtiną energiją. Inovatyvi Lietuva – ar tikrai jau netrukus visi gyvensime išmaniuose namuose?

Objekto pavadinimas: gyvenamasis pastatas „Aeronamai“
Užsakovas: UAB „Citus“
Architektas: Rytis Kaminskas (UAB „Roda Architects“)
Energinio naudingumo klasė: A++

Būstas pritaikytas rytdienos lūkesčiams

Objektui statyti buvo pasirinkta vieta greta oro uosto ne atsitiktinai. Techninių ir socialinių inovacijų projektas skirtas specifinei grupei – aviacijos šakos entuziastams, žmonėms, kurie turi lėktuvų, taip pat jis atviras visai visuomenei, kaip demonstracinis – pirmas toks ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Greta „Aeronamų“ bus įrengtas orlaiviams skirtas angaras, pakilimo ir nusileidimo takas, kuriuo galės naudotis oro uoste veikiančių aviacijos mokyklų auklėtiniai. Projekte pristatomos technologinės, socialinės naujovės skirtos tokiems, kuriems žodžiai „technika“, „inovacijos“, „technologijos“ persipina su kasdienos sprendimais ir nepailstamu domėjimusi.

Anot projekto architekto Ryčio Kaminsko, įmonės „Roda Architects“ vadovo, planuojama, kad „Aeronamai“ bus pirmasis visiškai energiškai nepriklausomas būstas: eksploatacinius šildymo, vėsinimo, vėdinimo ir elektros energijos šioms funkcijoms poreikius visiškai užtikrins įdiegta geoterminė sistema bei saulės energijos jėgainė, kurios galios turėtų užtekti ne tik pastato eksploatacijai, bet ir gyventojų kasdienėms reikmėms.

„Aeronamai“ – pirmasis statinys Lietuvoje, sertifikuotas ne tik Vokietijos institute „Passivhaus“, bet ir turintis aukščiausią A++ energinio efektyvumo klasę. Pavyzdžiui, „Aeronamams“ reikia vos 15 kWh energijos 1 m2 sušildyti ir vėdinti – tai praktiškai du kartus efektyviau, nei numatyta reikalavimuose! Todėl šis objektas prilygsta pasyviajam pastatui. Nors tokie namai Lietuvoje dar naujovė, kitose šalyse jie jau paplitusi statybos rūšis. Kadangi nuo 2020-ųjų ima galioti nauji Europos Sąjungos reikalavimai, nurodantys, kad visi naujai statomi namai turi būti pasyvieji, jų įrengimo tema, specialistų manymu, greitai taps dar aktualesnė.

Pasyviųjų pastatų visame pasaulyje svarbiausias ir esminis bruožas – taupus energijos vartojimas, jie neteršia aplinkos. Visi objekto išmanieji sprendimai užtikrins ilgalaikę būsto vertę bei tvarumą. Projektas išsiskiria ir tuo, kad yra nekomercinis, o vienas jo tikslų – edukacija. Atvirų durų dienų metu lankytojai galės susipažinti su „Aeronamuose“ įgyvendintais sprendimais ir įdiegtomis inovacijomis.

Patyrę rangovai, inžinieriai ir ilgametės patirtys

Įspūdingos idėjos statinio statybos buvo patikėtos didžiulę patirtį turinčioms ir ne vieną sudėtingą projektą Lietuvoje ir už jos ribų įgyvendinusioms įmonėms. Inžinerinių statinių kadastrinius matavimus atliko patyrę rangovai, ilgametę darbo patirtį turintys UAB „Homo Novus“ matininkai. Nors ši įmonė dirba su pačiais didžiausiais projektais Lietuvoje, vis dėlto „Aeronamų“ statybos tapo vienu įdomiausių per jų veiklą įgyvendintų projektų.

Dar vieni rangovai – UAB „Statybos procesų valdymas“, sukaupę ilgalaikę patirtį (daugiau nei 10 metų) dirbdami su FIDIC rekomendacijų pagrindu valdomais statybos, vandentvarkos, tarptautiniais integraciniais projektais, statinių ekspertizėmis bei su labiausiai pasaulyje žinomais ir plačiausiai taikomais tvarių pastatų vertinimo standartais LEED & BREEAM, nepriekaištingai atliko objekto techninę priežiūrą.

Kad namas būtų ergonomiškas, nesusidarytų šalčio tiltų, būtų lengva dirbti, išlaikomas medžiagiškumas ir lengvesnis darbas konstruktoriui, sienoms, pertvaroms, sąramoms pasirinktas kompleksinis bauroc medžiagų sprendimas. Namo konstruktyvui naudota šios įmonės produkcija itin tinkama efektyvių pasyviųjų namų statybai: stiprūs akytojo betono blokeliai bauroc Hard (250 mm storio), vidinėms pertvarom užsakovų pasirinkti bauroc Element (100 mm storio), monolitiniams žiedams įrengti – bauroc U formos blokeliai, viskas buvo tvirtinama Bauroc klijais.

Išmaniųjų namų valdymas be vargo

Savo srities rinkos lyderė įmonė „iHouse“ projekte pristato inovatyvius sprendimus namams. Anot įmonės vadovo Raimondo Rakausko, objektas ypatingas tuo, kad atitinka bendrovės viziją – namas turi būti maksimaliai efektyvus: tausoti energijos išteklius, būti kokybiškai pastatytas, protingai suprojektuotos jo erdvės.

„Tai šiuolaikinis projektas, kokių mes patys siekiame. Būtent jame galėjome pristatyti savo idėjas, – pasakoja „iHouse“ ekspertas. – „Aeronamai“ išmanūs ir lengvai valdomi – kad ir jų apšvietimas, kuriuo rūpinomės.“

Visuose namuose įdiegta išmaniojo apšvietimo sistema: jei lauke tamsu, įėjus į kambarį, šviesa įsijungia automatiškai, ir išsijungia, kai patalpoje nelieka gyventojų. Atsikėlus naktį, kai visi jau miega, iki vonios šeimininkus palydės neryškus pritemdytas apšvietimas. Jutikliniu jungikliu perjungiami apšvietimo scenarijai (scenos).

Beje, jie lengvai kuriami ir pritaikomi gyventojų poreikiams. Pavyzdžiui, kiekvienos dienos konkreti scena: jūs mielai skaitote ryškioje šviesoje, o televizorių žiūrite prieblandoje. Programėle galite nustatyti skaitymo ir televizoriaus žiūrėjimo apšvietimo scenas. Arba vakarienės sceną – vos vienu mygtuko paspaudimu ryškiau apšviesite vakarienės stalą ir pritemdysite kitas šviesas. Taip sukursite romantišką atmosferą ir paslėpsite indus kriauklėje. Protingas apšvietimas – galimybė vienu paspaudimu valdyti daugybę šviesos šaltinių. Ir tai ne tik jauki atmosfera, bet kartu ir energijos taupymas.

„Automatiniu režimu name veiks ir apsaugos nuo įsilaužimo bei vandens nuotėkio sistemos. Išmanioji apsaugos sistema gyventojams padės namuose jaustis saugiai. Esamos signalizacijos komponentai bus integruoti į išmaniojo namo sistemą, o ją bus galima valdyti paprastai ir efektyviai – jungikliu arba išmaniuoju telefonu“, – kalba „iHouse“ vadovas. Statinyje taip pat veiks išmanioji telefonspynė, išmaniuose namuose tokios bus ir žaliuzės bei ritininės užuolaidos.

Protingojo namo dalimi tapo net žaliuzės ir ritininės užuolaidos

„Dalyvavimas projekte „Aeronamai“ – be galo svarbus mūsų įmonei, – sako ir įmonės „Domus Lumina“ atstovė Jovita Apanavičienė. – Tai, kad partneriai pasirinko būtent mūsų įmonę, mums yra ne tik svarbus įvertinimas, bet ir paskata toliau siūlyti išskirtinius gaminius, atitinkančius naujausius inovatyvumo, kokybės bei tvarumo kriterijus. „Aeronamai“ – pirmasis statinys, kuris bus sertifikuotas Vokietijos „Passivhaus“ sertifikatais, atitiks A++ energinio efektyvumo klasę. Šiam išskirtiniam projektui buvo parinktos integruotos fasado horizontalios žaliuzės bei fasado ritininės užuolaidos. Šie produktai – pats geriausias pasirinkimas saulės kontrolei, energijos bei šilumos energijos taupymo efektyvumui užtikrinti.“

Pasak „Domus Lumina“ atstovės, jau paminėti gaminiai taps „protingojo namo“ dalimi – bus sujungti į jo valdymo sistemą „Tahoma“, valdomą bei programuojamą nuotoliniu būdu – telefonu ir (arba) belaidžiu radijo ryšiu. „Tahoma“ sujungtus produktus galima valdyti po vieną ar visus vienu metu, nustatyti scenarijų parametrus: parinkti skirtingą programą darbo ar poilsio dienomis, per atostogas, žiemą ar vasarą. Namo energinis efektyvumas yra svarbus aspektas renkantis būstą – juk jo eksploatacinės išlaidos žymiai mažesnės. Tačiau ne mažesnis pranašumas – ir gyvenimo komfortas.

„Techninių savybių, tvarumo, dizaino ir komforto suderinimas – vienas iš malonių iššūkių, tenkančių įgyvendinant tokius projektus, – teigia įmonės atstovė. – Džiaugiamės, kad tai skatina mus tobulėti, ieškoti dar nematytų, inovatyvių sprendimų, naujausių technologinių išradimų.

Vienas novatoriškų sprendimų, papildančių mūsų gaminius šiame projekte, – saulės ir vėjo jutikliai, reaguojantys į klimato pokyčius. Jei kaitina saulė ar pakyla stiprus vėjas, žaliuzės pačios užsidaro, ir atvirkščiai.“ J. Apanavičienė pasakoja, kad jiems pateikti užsakovo reikalavimai – atitikti aukščiausius kokybės standartus, tinkamus projektui, kuris neturi lygių inovacijų, technologijų bei energinio efektyvumo srityse. Vienas svarbių kriterijų ir iššūkių – rasti nestandartinį žaliuzių integravimo būdą, ką ir pavyko padaryti.

Šildymo sistema ir šilumos siurbliai

Įmonei „Naujos idėjos“ įrengiant „Aeronamuose“ geoterminio šildymo sistemą, reikėjo pasiekti pasyviajam namui keliamus reikalavimus. Jos direktorius Liudas Algimantas Getautas sako, kad šilumos siurblys, gamindamas šilumą ir ruošdamas karštą vandenį, turėjo pasiekti aukštą sezoninį naudingumo koeficientą > 4,5. Tam pagal švedų gamintojo „Danfoss Värmepumpar AB“ šilumos siurblių parinkimo programą HPC2 buvo atlikti skaičiavimai ir parinktas šilumos šaltinis bei šilumos siurblys. Objekte bendrovės įrengti 5 x 120 m vertikalūs gręžiniai, taip pat bus sumontuotas šilumos siurblys „Thermia Diplomat Duo Optimum G3 13“ su nuotolinio stebėjimo modemu „Thermia Online“ ir aktyvaus vėsinimo modulis „Thermia Villa Active“. Šilumos siurblio valdiklis užtikrins karšto vandens paruošimą, patalpų šildymą ir pasyvų arba aktyvų vėsinimą vasarą.

„Šilumos siurblyje įdiegta gamintojo patentuota karšto vandens paruošimo technologija HGW padeda ryškiai sumažinti karšto vandens paruošimo sąnaudas, lyginant su kitų gamintojų šilumos siurbliais, – aiškina vadovas. – Karštas vanduo šildytuve šildymo sezono metu, nestabdant patalpų šildymo režimo, bus paruošiamas aukštesnės nei +90 °C temperatūros, nenaudojant elektrinių kaitintuvų.“

Įrengdama vertikalųjį kolektorių, įmonė „Naujos idėjos“ įdiegė švedų kompanijos „MuoviTech AB“ patentuotus „Turbo“ kolektorius. Pasak vadovo, juos naudojant sumažėja lauko kontūro cirkuliacinių siurblių elektros sąnaudos ir surenkama daugiau energijos, lyginant su standartinių vamzdžių kolektoriais. Gamintojas „MuoviTech AB“ deklaruoja ir 5–10 % greitesnį atsipirkimo laiką. Objekte bendrovės įrengtas vėdinimo sistemos tiekiamo oro šildymo ir vėsinimo kaloriferis, sujungtas su šilumos siurblio lauko kontūru. Žiemą tiekiamas šaltas oras bus pašildomas, o vasarą – atvėsinamas. Projekte numatyta ir bus įrengta Danfoss Link™ – centrinė išmanioji belaidė grindinio šildymo sistema, skirta idealiam patalpų temperatūros valdymui. „Manome, kad reikia parengti kokybišką projektą, pasirinkti patikimą įrangos gamintoją („Danfoss Värmepumpar AB“ šilumos siurblius gamina nuo 1973 m.) ir patirtį turinčią montavimo įmonę“, – aiškina L. A. Getautas.

Šiltinimą įrengė aukščiausios kvalifikacijos specialistai

Atlikus mūro darbus prie objekto statybos prisijungė ir UAB „Rolavento“, dirbanti su daug pasaulyje garsių statybinių medžiagų gamintojų ir turinti kvalifikuotų profesionalų komandą. Bendrovė pasirūpino operatyviu statybinių medžiagų pristatymu, greitai išsprendė visus kilusius statybinius klausimus ir labai rimtai atsižvelgė į užsakovo reikalavimą išlaikyti pastato sandarumo klasę A++. Rangovas įrengė visą šiltinimą su specialiais stiklo pluošto laikikliais, pašalinančiais šalčio tiltus, ir šiltinimo sistema „Paroc“.

Tiek pastato fasadas, tiek stogai yra mūsų įmonės rankų darbas, o štai su tokiais sandarumo reikalavimais susidūrėme pirmą kartą, – įspūdžius atskleidžia vadovas Rolandas Langaitis. – Norėčiau pagirti architektą R. Kaminską. Retas specialistas dabar pasistengia taip ištobulinti detales, parengti tokius išsamius darbo brėžinius.“

„Rolavento“ veikla: fasadų šiltinimas ir dengimas (dirbama su įvairiomis metalų rūšimis), visų stogų tipų įrengimo darbai, išskirtinių ir sudėtingų formų skardinimas (elipsės, arkos ir kt.). Įmonė turi daug patirties atliekant darbus su valcuotais profiliais Classic.

Kompanija pasitelkia visą turimą patirtį ir teikia visas statybos darbų paslaugas, kurių reikia pastatų energiniam efektyvumui pagerinti. Įmonė už nepriekaištingą bei lanksčią priežiūros sistemą per trumpą laiką užsitikrino patikimo partnerio pozicijas ir buvo įvertinta tiek savo didžiausių klientų, tiek paprastų eilinių vartotojų.

Inovatyvūs sprendimai visuomet pakelia pastato vertę, o modernumas ir išmanumas – verslo variklis. Juk ateitis įdomi visiems. Tad „Aeronamai“ iš tikrųjų yra šiuolaikiškumo atspindys, darantis gyvenimą kur kas patogesnį.


Skaitmeninę žurnalo versiją rasite čia: https://issuu.com/smediagroup/docs/str_kovas_web/8.