Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

2 km/h

Kryptis

191°

Išmanūs namai – tik tinginiams ir turtuoliams?

Išmanūs namai – tik tinginiams ir turtuoliams?

Grįžti atgal

Išmaniųjų namų sąvoką šiandien yra girdėjęs kone kiekvienas. Tačiau toli gražu ne visi supranta, kokia tikroji šių technologijų paskirtis. Vis dar vyrauja įsitikinimas, kad tai yra prabangos dalykas, skirtas tik labiausiai išlepusiems. Vis dėlto, išmanūs namai ne tik daugeliu atžvilgių palengvina buitį, bet ir padeda taupyti. Dar daugiau – greitai neišmanaus namo statymas turbūt primins mygtukinio telefono pirkimą šiandien.

    

15min.lt rašo: „Išmanūs namai – ar tikrai tik tinginiams ir pertekusiems pinigų?“

Išmaniųjų namų sąvoką šiandien yra girdėjęs kone kiekvienas. Tačiau toli gražu ne visi supranta, kokia tikroji šių technologijų paskirtis. Vis dar vyrauja įsitikinimas, kad tai yra prabangos dalykas, skirtas tik labiausiai išlepusiems. Vis dėlto, išmanūs namai ne tik daugeliu atžvilgių palengvina buitį, bet ir padeda taupyti. Dar daugiau – greitai neišmanaus namo statymas turbūt primins mygtukinio telefono pirkimą šiandien.

Išmanų namą pirmiausia apibrėžia tai, kad jame įvairūs įrengimai žino apie vienas kitą ir sąveikauja tarpusavyje. Tradiciškai tokios sistemos, kaip apšvietimas, signalizacija, šildymas, žaliuzės ar muzikos sistema, veikia atskirai. Tuo tarpu išmaniame name jos yra sujungtos į vieną centrinę sistemą, kuri jas valdo pagal namo gyventojų poreikį ir iš anksto suprogramuotus scenarijus.

Šių technologijų panaudojimo galimybių yra daugybė, pradedant daug kur jau įprastu šviesos išjungimu išėjus iš kambario, ir baigiant tikslingu skirtingų sistemų panaudojimu. Pavyzdžiui, įsilaužimo atveju, sistema gali ne tik automatiškai iškviesti saugos tarnybą, bet kartu ir panaudoti šviesas, garso sistemą bei žaliuzes aplinkinių dėmesio atkreipimui.

Tačiau svarbiausia tai, kad išmanus namas yra toks, kuris daugeliu atžvilgių pasirūpina savimi pats. Jis gali automatiškai reguliuoti tiek temperatūrą, tiek apšvietimo ryškumą, tiek ir, pavyzdžiui, vejos laistymo dažnumą. O apie tokius dalykus kaip abejonė ar išjungėte viryklę ir užrakinote duris, galima tiesiog pamiršti.

Išmaniųjų namų galimybes pademonstruos „Aeronamų“ projekte

Nekilnojamojo turto bendrovė „Citus“ prie Kaune baigiamo statyti demonstracinio inovacijų „Aeronamų“ projekto pakvietė prisijungti ir „iHouse“ išmaniųjų namų technologijų ekspertus, įdiegusius firmos „Loxone“ įrangą. Išmaniosios technologijos šiame projekte atlieka svarbų vaidmenį ne tik siekiant maksimalaus, A++ standartą atitinkančio energinio efektyvumo, bet ir sukuriant aukščiausią komforto lygį.

Viena svarbiausių detalių – lauko žaliuzės, kuriomis kontroliuojama patalpų temperatūra. „Išmanus namas žino, kurioje pusėje yra kuris namo fasadas ir kokia temperatūra namuose. Veikdamos automatiniu režimu, žaliuzės gali reguliuoti patalpų temperatūrą. Kai kambaryje vėsoka, žaliuzės įleis daugiau saulės šilumos, o kai ši pakyla iki reikiamos, žaliuzės pakeičia kampą – vaizdas į lauką matomas, tačiau saulės spinduliai į kambarį nepatenka“, – pasakojo „iHouse“ vadovas Raimondas Rakauskas.

Programuoti žaliuzes, kaip ir visas išmanių namų technologijas, galima įvairiai. Pavyzdžiui, vakare norint matyti gražų vaizdą, jos gali pakilti, o nakčiai nuleisti apsaugodamos gyventojų privatumą. Tuo tarpu atėjus rytui jos gali vėl pakilti, įleisdamos šviesą ir šilumą iš anksto nustatytu laiku, ir taip jos veikia visus metus automatiniu režimu.

Kita sistema, kurią bus galima pamatyti „Aeronamuose“ – apsaugos sistema. Išeinant iš namų tereiks paspausti mygtuką, kuris įjungs signalizaciją, išjungs visas šviesas, o namas pereis į taupų režimą. Tuo tarpu visą informaciją apie namą galima bet kada patikrinti programėlėje, kuri yra išmaniajame telefone.

Taip pat čia bus įrengta ir protingų šviesų sistema, veikianti kartu su judesio davikliais. „Vienu mygtuko paspaudimu bus galima keisti apšvietimo scenarijus. Einant į kambarį įsijungia žmogaus pasirinktas apšvietimas, o norint jį pakeisti, reiks tik paspausti mygtuką. Tuo tarpu atėjus nakčiai namas žinos, kad yra neaktyvus metas, todėl veiks pagalbinio apšvietimo režimas. Atsikėlus naktį įsijungs pritemdytos šviesos, kurios neakins, o grįžus į miegamąjį, jos išsijungs pačios“, – kalbėjo R. Rakauskas.

Aeronautikos entuziastams skirtame projekte „Aeronamai“, kuris vystomas šalia S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo, kaip ir aviacijoje, pritaikyta ir gausybė kitų inovacijų. Šildymo ir vėdinimo sistemas valdo išmanus „Danfoss“ sprendimas, energiją gamina „Solet Technics“ sukurta galinga saulės jėgainė. „Gama langai“ langus kūrė specialiai šiam projektui, o „Velux“ stoglangiai patys yra išmanūs, nes turi a automatines žaliuzes, lietaus daviklius ir autonomines saulės baterijas.

Įsirengti išmanų namą tampa ekonomiškai naudinga

Pasak „iHouse“ vadovo, taupyti ir maksimaliai efektyviai naudoti energiją išmaniųjų namų technologijos tikrai padeda, ypač kalbant apie šildymą. Vis dėlto, jis pabrėžia, kad nereiktų persistengti norint sutaupyti kiekvieną centą – tai paprasčiausiai neatpirks įrangos kainos. Jo teigimu, tiesiog reikėtų suprasti, jog dauguma išmaniųjų sprendimų skirti tam, kad teiktų ramybę ir komfortą, o ne vien finansinę naudą.

R. Rakausko teigimu apie išmaniąsias namų technologijas visada geriau pagalvoti dar prieš įsirengiant namą. „Tokiu atveju ekspertai ne tik supažindins su visomis galimybėmis, bet ir patars kaip tam pasiruošti: kur ir kokius laidus pravesti, kokį katilą statyti, kokią muzikos sistemą rinktis ir t. t. Vis dėlto, pasinaudojant bevieliais sprendimais namą paversti išmaniu galima bet kuriuo metu. Aišku, tam tikrų apribojimų yra, tačiau galima išpildyti kokius 90% funkcionalumo“, – kalbėjo pašnekovas.

Jo manymu, šiandien statytis namą, kuris būtų neišmanus, galima sakyti, yra ekonomiškai nenaudinga. „Ko gero, netolimoje ateityje absoliuti dauguma namų bus išmanūs, ir tie, kurie šiandien statosi paprastą būstą, turės mažiau pranašumų prieš tuos, kurie pasistatę šiuolaikišką namą su šiuolaikišku valdymu – ypač norėdami tokį būstą parduoti. Šiandien kaip tik yra toks laikas, kai galima sau leisti gyventi itin patogiai, už protingą kainą“, – reziumavo „iHouse“ vadovas R. Rakauskas.
Daugiau skaitykite: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/bustas/ismanus-namai-ar-tikrai-tik-tinginiams-ir-pertekusiems-pinigu-665-963278.