Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

1 km/h

Kryptis

221°

Mitai apie sienas

Mitai apie sienas

Grįžti atgal

Ruošiantis statyti namą, viena iš svarbiausių užduočių yra išsirinkti tinkamas medžiagas. Šiais laikais, kai siekiamybė yra energiškai efektyvūs namai, kaina jau nebėra pats svarbiausias rodiklis. Didžiausias dėmesys kreipiamas į medžiagų kokybę ir jų savybes bei tarpusavio sinergiją.

    

15min.lt rašo: „Mitai, kuriais vis dar tikime, rinkdamiesi namui sienas“

Ruošiantis statyti namą, viena iš svarbiausių užduočių yra išsirinkti tinkamas medžiagas. Šiais laikais, kai siekiamybė yra energiškai efektyvūs namai, kaina jau nebėra pats svarbiausias rodiklis. Didžiausias dėmesys kreipiamas į medžiagų kokybę ir jų savybes bei tarpusavio sinergiją.

Puikus tokios dermės pavyzdys galėtų būti NT bendrovės „Citus“ statomi „Aeronamai“, kuriuose tinkamai parinktos medžiagos garantuoja pačią aukščiausią kol kas energinę A++ klasę. Šiuose namuose mūrui naudoti „Bauroc“ akyto betono/dujų silikato blokeliai, kurie pasižymi puikiomis savybėmis, tačiau yra viena pigiausių mūrui naudojamų medžiagų. Gal todėl apie akytąjį betoną vis dar sklando keletas mitų, nors tai yra laiko patikrinta medžiaga, kuri jau daugelį metų atitinka pačius aukščiausius kokybės standartus.

Paneigti sklandančius mitus ir supažindinti su akytojo betono savybėmis paprašėme „Bauroc“ eksperto Dariaus Klevečkos.

1 mitas. Akytojo betono blokeliai sugeria per daug drėgmės.

„Mūro blokeliai sušlapti arba kitaip patirti tiesioginį drėgmės poveikį gali statybos proceso metu, kuomet jie yra mūrijami. Sienos neuždengtos nei stogu, nei fasado apšiltinimo/apdailos sluoksniu, todėl lyjant ar sningant šlampa. Tačiau tokiu atveju šlampa bet kurio tipo blokeliai ir tai yra natūralus fizikinis procesas. Natūralu ir tai, kad kuomet sienų nebeveikia tiesioginė drėgmė, jos pradeda džiūti – taip vadinama statybinė drėgmė pradeda šalintis iš konstrukcijų. Tai dažniausiai įvyksta per porą pastato šildymo sezonų. Per šį laikotarpį visi mūro tipai, nepriklausomai nuo laboratorinio galimo vandens absorbcijos (vandens sugėrimo) koeficiento, sausėja iki projektinių deklaruojamų parametrų“, – argumentuoja D. Klevečka. Anot jo, „Bauroc“ akytojo betono blokai turi praktiškai geriausias šilumos izoliavimo savybes rinkoje, ką įrodo jau kelerius metus trunkantis Latvijos Universiteto matematinio moduliavimo laboratorijos tyrimas.

Jo metu matuojama drėgmės dinamika 5 identiškuose, tačiau turinčiuose skirtingas konstrukcijas nameliuose. Juose yra vienodos eksploatavimo sąlygos, vienoda vidinė talpa, statybinių konstrukcijų šilumos pralaidumas U ir orientacija erdvėje, vienodas apskaičiuotas energijos suvartojimas ir tokia pati vidaus patalpų temperatūra bei oro cirkuliacija.

Skiriasi tik namelių konstrukcijos:

  • CER – tuščiaviduriai keraminiai blokeliai (440 mm), išorėje šiltinti akmens vata;
  • AER – akytojo betono blokeliai „Aeroc“ („Bauroc“) (375 mm), išorėje šiltinti akmens vata;
  • PLY – fanerinės panelės, užpildytos akmens vata (200 mm) ir fibrolitu (70 mm);
  • EXP – keraminiai blokeliai (500 mm) su polistirolo granulėmis ertmėse;
  • LOG – frezuoti mediniai tašai (200 mm), išorėje šiltinti akmens vata.

Visų eksperimente dalyvaujančių namelių sienose yra įmontuoti monitoringą atliekantys drėgmės davikliai. Trejų metų rezultatai pavaizduoti apačioje esančiame infografike, kuriame matosi, kad reliatyvi oro drėgmė sienose iš „Aeroc“ („Bauroc“) akytojo betono (juoda kreivė) tolygiai mažėja ir paskutiniais metais aplenkė kitą tiriamą mūro tipą – keraminius blokus (žalia spalva) bei buvo panašiame lygyje su karkasinio tipo namais.

2 mitas. Akytojo mūro blokeliai silpni ir neatsparūs gniuždymui.

Anot D. Klevečkos, renkantis mūrą dažnai svarstoma, ar jis bus pakankamai tvirtas ir atlaikys norimas apkrovas. „Akytasis betonas kaip medžiaga yra lengvas, mažo tankio, todėl turinis mažiausius tarp visų mūro tipų atsparumo gniuždymui rodiklius (megapaskaliais, Mpa). Akytojo betono blokai „Bauroc“ turi iki 5 Mpa, keramzito blokai – iki 5 Mpa, keraminiai blokai – iki 17 Mpa, silikatiniai blokai – iki 20 Mpa“, – tikina ekspertas.

Skaičiuojant vieną bėginį metrą sienos ir imant populiariausius 25 cm pločio blokelius, nustatytos šios nominalios laikymo apkrovos tonomis sienos metrui:

  • Akytojo betono blokeliai „Bauroc Ecolight“ – 2,5 MPa, 63,7 tonos sienos metrui;
  • Akyto betono blokeliai „Bauroc Hard“ – 5 Mpa, 127,4 tonos sienos metrui;
  • Keramzito blokeliai – 5 Mpa, 127,4 tonos sienos metrui;
  • Keraminiai blokeliai – 17Mpa, 433,3 tonos sienos metrui;
  • Silikatiniai blokeliai – 20 Mpa, 509,8 tonos sienos metrui.

Palyginimui – standartinio gyvenamojo namo stogo su visa stogo konstrukcija ir gelžbetoninėmis perdangos plokštėmis skaičiuojamoji apkrova yra apie 3 tonas sienos metrui.

„Kaip matome, akytojo betono blokai tenkina visus Lietuvos statybos reglamente numatytus tvirtumo reikalavimus pastatams iki 3 aukštų statyti su bet kokio tipo perdangomis ir stogais (įvertinus atsargos koeficientus 1:3; 1:3.5). Kadangi šie blokeliai yra optimaliai tvirti, tai leidžia panaudoti ir kitas šio mūro savybes – gerą šilumos izoliaciją, lengvumą, galimybę greitai dirbti. O statant mažaaukščius namus iki 3 aukštų iš silikatinių ar keraminių blokų, jų tvirtumo savybės nėra išnaudojamos ir yra perteklinės“, – reziumuoja ekspertas.

„Aeronamų“ dviejų aukštų su mansarda pastatas pastatytas iš „Bauroc Hard“ 250 mm (5 Mpa) blokelių.

3 mitas. Sunku pakabinti ant sienos spinteles ar kitus sunkesnius daiktus.

„Dažnai manoma, kad prie sienų tvirtinant ar kabinant daiktus, svarbiausios yra pačios sienos savybės. Visgi lemia ne tik siena, bet ir tinkamai parinktas tvirtinimo elementas. Parinkus tinkamą tvirtinimo elementą ir naudojant lengvo tipo bauroc akyto betono blokelius, keblumų su pakabinimu, langų/durų/garažo vartų įstatymų praktiškai nebūna“, – tikina D.Klevečka.

Renkantis tvirtinimo elementus su plastikiniu kaiščiu, ekspertas pataria atkreipti dėmesį į tai, kad plastikinė detalė sukant varžtą turėtų „dantukus“ ir platesnę sparnuotę, kuria galėtų įsitvirtinti į mūrą. Tai, anot D. Klevečkos, yra dar vienas puikus tinkamai parinktų medžiagų sinergijos pavyzdys.

Mūro sienos ilgaamžiškumas yra vienas iš svarbiausių kriterijų, renkantis medžiagas. Tad tai vertėtų daryti atidžiai ir remtis ne sklandančiais mitais, o realiais faktais. „Aeronamų“ projektas įrodo, kad pasirinkus geriausius rinkoje esančius sprendimus, galima pasiekti aukščiausius būstui keliamus reikalavimus.



Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/mitai-kuriais-vis-dar-tikime-rinkdamiesi-namui-sienas-973-993862.



Tapkite CITUS draugais socialiniuose tinkluose ir sužinokite dar daugiau naujienų!