Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

5 km/h

Kryptis

303°

Aeronamų sprendimai: ir šviesą įleidžia, ir šilumą saugo

Aeronamų sprendimai: ir šviesą įleidžia, ir šilumą saugo

Grįžti atgal

Inovacijų projekte „Aeronamai“ taikomi moderniausi energinio efektyvumo sprendimai. Specialiai projektui gaminti mediniai langai yra neįprastai dideli tokios aukštos energinio efektyvumo klasės namams. Juos „Langų gama“ projektavo ilgiau nei gamino. Vertėjo? Taip!

Aeronamų sprendimai: ir šviesą įleidžia, ir šilumą saugo

Inovacijų projekte „Aeronamai“ taikomi moderniausi energinio efektyvumo sprendimai. Specialiai projektui gaminti mediniai langai yra neįprastai dideli tokios aukštos energinio efektyvumo klasės namams. Juos „Langų gama“ projektavo ilgiau nei gamino. Vertėjo? Taip!

Bendrovės „Langų gama“, kuri ilgus metus Lietuvoje gamina langus, direktorius Jonas Tubinis prisimena, kad gaminant užsakymą „Aeronamų“ projektui prireikė daugiau laiko skirti skaičiavimams nei pačiai gamybai.

„Mus sunku nustebinti, retai dar patiriame iššūkių gamyboje, tačiau šiam projektui reikėjo atlikti daug skaičiavimų. Pietinės projekto „Aeronamai“ pusės langai yra didžiausi, taip pat jie – maksimaliai skaidrūs, kad kuo daugiau saulės šilumos įleistų į vidų. Kiekvienas stiklas turi savo charakteristikas: kiek saulės (t. y. ultravioletinių spindulių) jis praleidžia į vidų, kiek šilumos išleidžia ar neišleidžia iš vidaus į lauką. Skirtingos charakteristikos pasiekiamos dengiant stiklus skirtingomis dangomis“, – paaiškina J. Tubinis.

Pašnekovo teigimu, „Aeronamuose“ įstatyti langai turi kiek didesnius šilumos nuostolius, nei pasyviam namui skirti langai. Tačiau praleisdami į vidų daugiau šilumos šiuos nuostolius jie kompensuoja. Kadangi siekiant A++ energinės klasės sertifikato skaičiuojama visų namo elementų visuma, „Langų gama“ inžinieriams reikėjo atidžiai skaičiuoti ir atrasti tokį šilumos pralaidumo santykį, kad į vidų patenkantis šilumos kiekis viršytų jos nuostolius. Dėl šios priežasties pirmąjį numatytą stiklų tipą teko pakeisti.

„Iš pradžių skaičiavome su standartiniais „šiltais“ stiklais, tačiau tam tikri koeficientai neatitiko reikalavimų ir teko svarstyti, kaip į vidų įleisti daugiau saulės energijos. Labai didelį vaidmenį turi ir įvairių angokraščių sandarumas, todėl šiame projekte buvo labai svarbūs langų montavimo darbai“, – sakė J. Tubinis.

Nauji reikalavimai keičia rėmus ir langų montavimo būdus

Reikia apskaičiuoti ne tik stiklo parametrus, tačiau ir kur, kaip turi būti sumontuotos drėgmės ir vėjo nepraleidžiančios plėvelės. Tvirtinant langą prie sienos negali būti jokių metalinių detalių.

Visuomet reikia įvertinti kainos ir kokybės santykį – vis tik būstui, ypač jei jis statomas pardavimui ar nuomai, yra skaičiuojama ekonominė vertė.

„Tvirtinant šiuos langus visur buvo naudojami stiklo pluošto laikikliai, kad tik niekur nereikėtų metalo. Stiklo pluoštas nedaug laidesnis šalčiui nei mediena. Pateiksiu šiek tiek šiluminio laidumo koeficientų λ (W/mK) pavyzdžių, kad geriau įsivaizduotumėteskirtumą: pušis 0,13 W/mK, stiklo pluoštas 0,32 W/mK, plienas ~40 W/mK, aliuminis ~210 W/mK. Visi šie parametrai taip pat buvo įtraukti į skaičiavimus siekiant, kad rezultatas atitiktų energinio efektyvumo reikalavimus. Tokią metodiką ir naudojome: jei „atšaldai“ langą, turi kiek daugiau „pašiltinti“ sieną, ir atvirkščiai. Kad galiausiai visi parametrai tilptų į A++ klasės ribas“, – kruopštų procesą atpasakojo J. Tubinis. „Langų gama“ vadovas pasidžiaugė, jog dirbdami su šiuo projektu įmonės specialistai įgavo vertingos patirties.

Pašnekovo teigimu, įprastų langų šilumos pralaidumo koeficientas dar gana neseniai buvo 1,1, o šiandien jau nieko nenustebinsi papasakojęs apie langą su 0,8 – 0,82 koeficientu. Kitaip tariant, gamybos technologijos leidžia kurti langus, kurie išleistų iš patalpų vis mažiau ir mažiau šilumos.

„Viskas tobulėja ir mes ieškome sprendimų, kaip padaryti geriau. Jei įsivaizduotumėte langą, tai bet kokiu atveju stiklo paketo šilumos laidumo koeficientas yra geresnis už rėmo. Kitaip tariant, per rėmą prarandama daugiau šilumos, rėmas šaldo langą. Sprendimų, kaip rėmuose sulaikyti šilumą šiandien yra daug, pavyzdžiui, naudojantis moderniomis technologijomis, dedami specialūs termoizoliaciniai intarpai į patį medį. Jie užtikrina, kad langas per rėmą, per medieną neišleidžia šilumos“, – kalbėjo J. Tubinis.

Griežtėjant energinio efektyvumo reikalavimams ir tobulėjant gamybos technologijoms aliuminio langai neretai užleidžia pozicijas mediniams.

„Su aliuminio rėmu A++ klasę pasiekti būtų ypač sudėtinga, nes aliuminio rėmas yra laidininkas šalčiui. O jei jis pagaminamas šiltas, tuomet jo kaina labai stipriai išauga. Visuomet reikia įvertinti kainos ir kokybės santykį – vis tik būstui, ypač jei jis statomas pardavimui ar nuomai, yra skaičiuojama ekonominė vertė,“ – svarsto pašnekovas.

„Langų gama“ vadovas sako, jog klientams energinis efektyvumas tampa vis aktualesnis, nes parduodant kiekvieną namą ar butą reikia turėti jo energinio efektyvumo įvertinimą.