Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

2 km/h

Kryptis

162°

Ne tik tvaru, bet ir nedega: tinkamų medžiagų sinergija

Ne tik tvaru, bet ir nedega: tinkamų medžiagų sinergija

Grįžti atgal

Kiekvienas norėtų namų, kuriuose galėtų jaustis ne tik komfortiškai bei šiltai, bet ir saugiai. Ir šiuolaikinės medžiagos bei technologijos tai leidžia. NT bendrovės „Citus“ Kaune statomi „Aeronamai“ gali būti vadinami svajonių namais, nes atitinka aukščiausius galimus A++ klasės reikalavimus, yra energiškai efektyvūs ir ypač saugūs, kadangi juose naudojamos nedegios medžiagos.

15min.lt rašo: „Ne tik tvaru, bet ir nedega: ką reiškia tinkamų medžiagų sinergija statant namus“

Kiekvienas norėtų namų, kuriuose galėtų jaustis ne tik komfortiškai bei šiltai, bet ir saugiai. Ir šiuolaikinės medžiagos bei technologijos tai leidžia. NT bendrovės „Citus“ Kaune statomi „Aeronamai“ gali būti vadinami svajonių namais, nes atitinka aukščiausius galimus A++ klasės reikalavimus, yra energiškai efektyvūs ir ypač saugūs, kadangi juose naudojamos nedegios medžiagos.

Mūro ir akmens vatos sinergija

Norint, kad namas būtų ilgaamžis, saugus ir patikimas, svarbu ne tik tai, koks mūras bus naudojamas jo sienoms, bet ir apšiltinimo bei apdailos medžiagos. „Aeronamų“ šiltinimui ir izoliavimui dėl savo patikimumo, ilgaamžiškumo ir puikių izoliacinių savybių buvo pasirinkti „Paroc“ sprendimai.

Įvairių sričių specialistai žino, kad, norint pasiekti geriausią efektą, reikia surasti skirtingų medžiagų geriausią dermę, taip vadinamą sinergiją. Kalbant apie mūro sienas ir jų šiltinimą, reikia įvertinti mūro sinergijos su izoliacinėmis medžiagomis galimybes. Ir šioje vietoje didžiausias efektas, didžiausia dermė arba sinergija yra tarp mūro ir akmens vatos, nes abi šios medžiagos yra neorganinės kilmės mineralinės medžiagos, kurių savybės puikiai papildo viena kitą.

„Akmens vata ne tik efektyviai izoliuoja šilumą, ji yra nedegi, laidi vandens garams, ilgaamžė ir užtikrina puikią garso izoliaciją“,- sako „Paroc“ ekspertė dr. Audronė Endriukaitytė. Anot jos, pati akmens vatos kilmė jau apibrėžia didžąją dalį akmens vatos privalumų.

Šiuolaikinės mūro sienos konstrukcija yra kitokia, nei buvo prieš kelis dešimtmečius. Pastaruoju metu vis daugiau galvojama apie tai, kaip statyti, kad šildymo sąnaudos būtų kuo mažesnės, patalpų mikroklimatas kokybiškesnis, o pastato atitvaros ilgaamžės ir patikimos. „Pagaliau, pasaulis vis garsiau kalba apie CO2 emisiją, klimato kaitą, – sako dr. A. Endriukaitytė. – Efektyvinant statybą ir galvojant apie šildymo sąnaudas, buvo pradėtos naudoti mūro sienos su oro tarpu. Vėliau tas oro tarpas buvo užpildomas šilumos izoliacija, o dar vėliau atsirado tinkuojamos ir vėdinamos sienų sistemos.“

Šiuolaikinė mūro siena turi kelias sudėtines dalis. Viena iš jų – mūras, tai yra plytos arba blokeliai, šilumos izoliacija, apsauga nuo vėjo (kai sienos yra vėdinamos), tvirtinimo elementai ir apdailos sluoksnis.

„Jeigu norima gyventi name, kurio sienos būtų nedegios ir ilgaamžės, reikia teisingai ir tikslingai pasirinkti visą sistemą, visas sudėtines jos dalis“, – sako dr. A. Endriukaitytė, pastebėdama, kad vienas iš efektyviausių optimalaus pasirinkimo kelių yra siekti sudedamųjų dalių sinergijos.

Sienos, kurioms nebaisi ugnis

Pašnekovės teigimu, medžiagos degumo savybės priklauso nuo žaliavos, iš kurios gaminama medžiaga. Keramikos, silikato, akyto betono ar keramzitbetonio mūro sienos yra iš nedegių plytų ar blokelių, tad jos atitinka A1 degumo klasę. Kai sienos apšiltinamos degiomis medžiagomis, jos yra klasifikuojamos kaip B s-1 d0 ar net žemesne gaisrine klase. Todėl norint, kad ir apšiltinta mūro siena atitiktų saugiausią ugnies požiūriu A1 klasę, reikia rinktis nedegią šilumos izoliaciją bei nedegias sienos apdailos medžiagas.

„PAROC akmens vatai, kuri gaminama iš nedegios žaliavos – uolienų – yra būdinga itin aukšta (apie 1000 °C) lydymosi temperatūra. Dauguma PAROC akmens vatos gaminių, nepadengtų jokia danga, yra priskiriami saugiausiai A1 degumo klasei. Akmens vata ilgiau saugo pastato konstrukcijas nuo ugnies poveikio, todėl ja rekomenduojama apšiltinti net ir tokias konstrukcijas, kurioms taikomi itin griežti priešgaisriniai reikalavimai“,- vardija A.Endriukaitytė.

Kadangi „Aeronamų“ sienos yra vėdinamos, šilumos izoliacijai panaudotos universalios „PAROC eXtra“ plokštės, o apsaugai vėjo – „PAROC Cortex“ plokštės. „Nedegios, vandens garams laidžios, efektyvios ir ilgaamžės plokštės yra puikus pasirinkimas vėdinamos sienos konstrukcijos šiltinimui,- pabrėžia specialistė. - „PAROC Cortex“ plokščių siūlės, pastato kampai, cokolis ir angokraščiai buvo užsandarinti specialiomis juostomis“.

Plika akimi nematomi privalumai

Be to, kad akmens vatos ir mūro sinergija užtikrina didesnį sienos atsparumą ugniai, ši sistema, ši dermė sukuria ir daugiau plika akimi nematomų, tačiau labai reikšmingų naudų.

Statybos metu tiek dėl technologinių procesų, tiek ir dėl gamtinių sąlygų mūro sienoje susikaupia nemažai drėgmės. Sienas apšiltinus vandens garams laidžiomis medžiagomis, mūro sienos išdžiūsta jau per pirmąjį šildymo sezoną.

„Paroc“ akmens vatos gaminiai gerai praleidžia vandens garus. Tai reiškia, kad sienų apšiltinimo ar pastatų eksploatavimo metu į akmens vatą patekusi drėgmė laisvai juda į išorę ir pasišalina per sienos apdailą arba vėdinamą oro tarpą. Paprastai tai vadinama „kvėpuojančiomis“ sienomis. Vandens garų judėjimas nekeičia akmens vatos šiluminių ir eksploatacinių savybių. O tai yra labai svarbu, siekiant užtikrinti pastato konstrukcijų ilgaamžiškumą ir geresnes patalpų mikroklimato sąlygas.

Jei termoizoliacinė medžiaga menkai praleidžia vandens garus, tai tam tikromis sąlygomis iš patalpų pro sieną migruojanti drėgmė gali kauptis prieš termoizoliacinę medžiagą esančiame sienos sluoksnyje. Dėl to pablogėja sienos šilumos izoliacijos savybės, sumažėja kai kurių sienos medžiagų stipris, didėja deformacijos. Visa tai kenkia pastato konstrukcijoms, sumažėja jų ilgaamžiškumas.

„Pastatų sienų ir kitų pastato atitvarų apšiltinimas vandens garų pralaidumu pasižyminčiais ir pastovių matmenų „Paroc“ akmens vatos gaminiais užtikrina sveikesnes ir komfortiškesnes patalpų mikroklimato sąlygas bei sumažina nenumatytų išlaidų pastato remontui tikimybę. Tai yra išmintingas pasirinkimas,“ – sako dr. A. Endriukaitytė, „Paroc“ rinkodaros vadovė Baltijos šalims.

Teisingai pastatytos mūro sienos ilgaamžiškumas nekelia abejonių ir tai yra, ko gero, vienas iš svarbiausių kriterijų, pasirenkant mūrą kaip laikančiąją sienos konstrukcijos dalį. Sienos ilgaamžiškumui didelės įtakos turi visos tokioje konstrukcijoje panaudotos medžiagos, taip pat ir šilumos izoliacija. Akmens vatos pagrindinės savybės – šilumos laidumas ir degumas – laikui bėgant nesikeičia lygiai taip pat, kaip nesikeičia ir mūras.

Be šių pagrindinių šilumos izoliacijos savybių, sienos ilgaamžiškumui labai svarbus yra ir matmenų stabilumas.

Pastato sienos vasaros metu nuo saulės gali įkaisti iki 70 laipsnių karščio ir daugiau. Pasirinkus, pavyzdžiui, nevėdinamos sienos konstrukciją, kai tiesiai ant šilumos izoliacijos yra klojamas tinko apdailos sluoksnis, šilumos izoliacijos matmenų stabilumas tampa ypač svarbus.

„Jei šilumos izoliacija deformuojasi dėl temperatūros pokyčių – tai tinko apdailos sluoksnis gauna papildomų įtempimų ir, laikui bėgant, jame gali atsirasti plyšių, į kuriuos gali patekti vanduo, – atkreipia dėmesį dr. A. Endriukaitytė. – Per keletą tokių atšalimo – atšilimo arba žiemos – vasaros ciklų tinko sluoksnis suaižės, o per plyšius, atsiradusius tarp šilumos izoliacijos plokščių, padidės šilumos nuostoliai.“

„Paroc“ akmens vatos plokštės yra stabilių matmenų, o veikiant temperatūrai nesideformuoja – išlaiko savo formą. Ši išskirtinė akmens vatos gaminių savybė leidžia pasirinkti ir tamsių spalvų tinko apdailą. Pastato eksploatacijos metu dėl temperatūros pokyčių tarp šilumos izoliacijos plokščių neatsiras plyšių, tinko sluoksnis išlaikys pradinę būklę.




Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/ne-tik-tvaru-bet-ir-nedega-ka-reiskia-tinkamu-medziagu-sinergija-statant-namus-973-932526.