Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

2 km/h

Kryptis

297°

Koronaviruso scenarijai NT rinkai

Koronaviruso scenarijai NT rinkai

Grįžti atgal

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Citus“, remdamasi Kinijos pavyzdžiu, Lietuvos banko (LB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekonomikos raidos prognozėmis, apskaičiavo naujos statybos būsto rinkos scenarijus.

    

VŽ.lt rašo: „Citus“: koronaviruso scenarijai NT rinkai“

Nekilnojamojo turto (NT) plėtros bendrovė „Citus“, remdamasi Kinijos pavyzdžiu, Lietuvos banko (LB) ir Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ekonomikos raidos prognozėmis, apskaičiavo naujos statybos būsto rinkos scenarijus.

Pirmajame, optimistiniame, scenarijuje kalbama apie galimą pokarantininį rinkos atšokimą į buvusį lygį. Vis dėlto Šarūnas Tarutis, „Citus“ investicijų ir analizės vadovas, sako, kad pagal Kinijos pavyzdį skaičiuotas modelis Lietuvai atrodo per daug optimistinis.

Antrajame scenarijuje taip pat kalbama apie Kinijos pavyzdį. Tačiau atsižvelgiama į tai, kad turbūt Lietuvoje per karantiną nesusikaups tiek paklausos, o ir ekonomikos skatinimas nebus toks kaip Kinijoje. Tokiu atveju vietos būsto rinka kas mėnesį atsigautų po 15% ir šiais metais neatsitiestų iki buvusio lygio.

Trečiąjį scenarijų, taip pat modeliuotą pagal Kinijos pvz., Š. Tarutis įvardija kaip realistinį.

„Kasmet matome tam tikrus rinkos aktyvumo ciklus, kuriuos galima sieti su pirkėjų nuotaikomis, emocijomis ir lūkesčiais. Jei karantinas neužsitęs ilgiau nei kiekvienas norėtume, rudenį į darbų, mokslų ir kitų gyvenimiškų reikalų sūkurį grįžę žmonės ims mąstyti apie būsto nuomą, įsigijimą. Ypač tie, kurie tai anksčiau planavo: manau, kad karantine ilgai buvę žmonės namams ims skirti daug didesnę reikšmę“, –apie scenarijų nr. 3 pranešime spaudai pasisako Š. Tarutis.

Anot jo, Vilniuje jau daug metų auga IT, biotechnologijų, aukštųjų technologijų, finansų technologijų įmonių skaičius, o jos atsparesnės ekonomikos svyravimams. O turizmas, kuris visame pasaulyje dėl karantino apribojimų patiria daugiausia nuostolių, Lietuvoje sudaro tik nežymią dalį, todėl turės santykinai mažesnę įtaką nei kitose šalyse.

Ketvirtas jo skaičiuotas scenarijus turi 4 variantus – pagal Lietuvos banko prognozuojamą galimą Lietuvos BVP susitraukimą bei TVF prognozes.

„Tam surinkome 2018 m. ir 2019 m. pirminės būsto rinkos ir Lietuvos BVP statistiką ir tikrinome jų tarpusavio santykį ekonometrinės analizės metodu – OLS (angl. Ordinary least squares regression modelis). Analizės rezultatai parodė, kad BVP ir būstų pardavimo rezultatai turi aiškią sąsają (koreliuoja tarpusavyje), ir leido apskaičiuoti santykio koeficientą“, – pasakoja Š. Tarutis.

Remdamiesi šiuo koeficientu, „Citus“ analitikai prognozavo 2020 m. rugpjūčio–2021 m. balandžio NT rinkos dinamiką pagal Lietuvos banko pateiktą BVP pokyčio prognozę: ankstesnių metų BVP dydį keitė pagal LB prognozę ir, naudodamiesi gautu koeficientu, skaičiavo galimą būsto rinkos pokytį.

Kalbėdamas apie 4 scenarijaus realistinį variantą (4-D), Š. Tarutis rėmėsi TVF prognoze, jog Lietuvoje BVP šiais metais smuks 8,1%, tačiau kitais metais augs 8,2%.

„Tai dvejopa žinia. Iš vienos pusės, šiais metais reikėtų laukti ekonomikos sulėtėjimo, tačiau kitų metų augimo prognozė nuteikia išties optimistiškai ir leidžia tikėtis atsigavimo visose srityse. O pats prognozuojamas rodiklis – 8,1% – nedaug skiriasi ir net yra geresnis nei Lietuvos banko prognozuojamas 11,4%“, – sako Š.Tarutis.

Koronavirusas: scenarijai Lietuvos NT rinkai


Pardavimų skaičiaus prognozės Vilniaus naujos statybos būsto rinkoje pagal skirtingus ekonominės raidos scenarijus



Daugiau skaitykite: https://www.vz.lt/nekilnojamasis-turtas-statyba/2020/04/20/citus-koronaviruso-scenarijai-nt-rinkai.



Tapkite CITUS draugais socialiniuose tinkluose ir sužinokite dar daugiau naujienų!