Vėjo greitis ir kryptis
Greitis

3 km/h

Kryptis

26°

Geriau vieną kartą pamatyti, nei 100 kartų išgirsti!

Geriau vieną kartą pamatyti, nei 100 kartų išgirsti!

Grįžti atgal

Būtent taip pasielgėme mes, 15min žurnalistai, nusprendę parą praleisti žaliausiu būstu Lietuvoje tituluotuose „Aeronamuose“ – vieninteliame būste Lietuvoje, turinčiame lietuvišką A++ energinės klasės ir vokišką „Passivhaus“ sertifikatus.

15min.lt rašo: „Išbandėme savo kailiu. Viena para protingame būste „Aeronamai“: prie komforto galima greitai įprasti“

Liaudies išmintis byloja, kad geriau vieną kartą pamatyti, negu šimtą kartų išgirsti. Būtent taip pasielgėme mes, 15min žurnalistai, nusprendę parą praleisti žaliausiu būstu Lietuvoje tituluotuose „Aeronamuose“ – vieninteliame būste Lietuvoje, turinčiame lietuvišką A++ energinės klasės ir vokišką „Passivhaus“ sertifikatus.

Kaune, greta S.Dariaus ir S.Girėno aerodromo pastatytame keturių kotedžų demonstraciniame NT inovacijų projekte buvo panaudota daug energinio efektyvumo ir išmanių namų sprendimų. Idėjos autoriai ir vystytojai – nekilnojamojo turto sprendimų bendrovė „Citus“ – tikino, jog visos technologijos tarnauja žmogui. Esą, išmanus namas „atpažįsta“ savo šeimininko įpročius ir poreikius, todėl laikui bėgant gyvenimas tokiame būste tampa vis patogesnis.

Vos dešimt minučių nuo miesto centro ir senamiesčio – būtent tokioje vietoje pastatyti „Aeronamai“. Vis dėlto vingiuojant Aleksoto gatvelėmis link šio būsto atrodo, jog Kauno centras liko kažkur toli. Kur kas akivaizdesnė aerodromo kaimynystė – nors mūsų viešnagės metu kylančių ir besileidžiančių aviacijos entuziastų nėra daug, spėjome pamatyti Karinių oro pajėgų sraigtasparnį bei parasparnį.

Paradoksalu: tame pačiame „pakilimo take“ matėme ir „prašalaitį“ – prabėgančią stirną. Vietiniai sako, kad laukiniai gyvūnai čia atklysta dažnai, nes jų namai – netoliese esantys miškeliai.

Bet grįžkime prie esmės – pasyvaus būsto „Aeronamai“. Skambiai vadinami ateities namais technologijų mėgėjus jie žavi laiką pralenkiančiais sprendimais – tiek modernių atsinaujinančios ir tausojančios energetikos sprendimų individualiam gyvenimui skirtame būste Lietuvoje naudojama dar nedažnai. Besidomintiems naujausiomis šildymo, vėdinimo ir kt. technologijomis tokie namai – rojaus sodas. Tačiau tiems, kurie šioje srityje „žali“, tokia gausa iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti per sudėtinga.

Su nuostata, kad toks namas ir išmanūs sprendimai „ne man“, važiavau ten ir aš. Vis dėlto jau po gero pusdienio supratau, kad net ir man pakankamai lengva suprasti, kaip kas veikia „Aeronamuose“. Praktiškai viskas (apšvietimas, šildymas, vėdinimas) čia valdoma viena programėle – tai galima daryti savo telefone arba kotedže įrengtose planšetėse.

Programėlė stebėtinai aiški: nustatymus gali reguliuoti be didelio streso. Pavyzdžiui, nusistatyti norimą temperatūrą skirtinguose kambariuose (tarkime, miegamajame – žemesnę, svetainėje – aukštesnę), pagal paros laiką susireguliuoti apšvietimą, nusistatyti, kaip namai pasitinka grįžusius šeimininkus ir pan.

Apsauginės žaliuzės, dengiančios visus langus, atlieka ne tik visiems įprastą funkciją – nepraleidžia nenorimos šviesos. Jomis vyksta ir vėdinimas; jos taip pat prisitaiko prie vėjo krypties ir intensyvumo.

Žinoma, viso to patirti ir išbandyti per parą išmaniame name neįmanoma. Tačiau kai kurie dalykai net ir per tokį trumpą laiką pasimato. Štai keletas mūsų pastebėjimų:

  • Aerodromo kaimynystė iš tiesų nejaučiama. Protingi sprendimai lemia, kad garso pralaidumas minimalus. Kitaip tariant, pro langą matomas kylantis ar besileidžiantis Karinių oro pajėgų sraigtasparnis girdisi net tyliau nei paprastuose namuose šalia gatvėje pravažiuojantis automobilis;
  • Lengviausia buvo priprasti, kad „Aeronamuose“ nereikia junginėti šviesų: įėjus į atitinkamą erdvę ar kambarį (pvz., vonios kambarį ar tualetą) šviesa užsidega. Nepraėjo net pusdienis, o mes jau pamiršome, kad būna kitaip. Prie patogumų galima greitai priprasti. O kai žinai, jog taip dar taupai ir elektros energiją bei savo pinigus;
  • Itin patogus pasirodė šviesos parinkimas atskiruose kambariuose pagal norimą intensyvumą;
  • Buvome perspėti, kad lauko žaliuzės pakyla ryte – kad į kambarį plūstelėjusi dienos šviesa neišgąsdintų. Gerai pagalvojus, tai idealus būdas pakeisti nemėgstamą žadintuvą: nustačius norimą valandą, kasryt kelsitės su dienos šviesa. Svarbiausia, nepamiršti pakeisti nustatymo savaitgaliams!
  • Para – per trumpas laikas išbandyti visas name esančias technologijas. Ypač to laiko trūksta, kalbant apie šildymo ir vėdinimo ypatumus. Mums pasisekė patirti, kaip išmanus namas reaguoja į keletu laipsnių sumažėjusią lauko temperatūrą. Kaip tik tą naktį, kurią leidome „Aeronamuose“, Kaune smarkiau atvėso ir į tai namas iš karto sureagavo – naktį kambariai buvo šildomi. Anot jau pusmetį „Aeronamuose“ nuolat gyvenančio piloto Luko Liekio, ilgesnį laiką gyvenant namas pradeda atpažinti savo šeimininkų poreikius;
  • Įprasta, kad apšvietimas, signalizacija, šildymas ir žaliuzės ar muzika veikia kaip atskiros sistemos. „Aeronamuose“ visi įrengimai sąveikauja tarpusavyje. Viskas veikia pagal iš anksto suprogramuotus scenarijus, kuriuos gyventojai nusistato pagal savo poreikius. Neišbandėme, bet namą galima paruošti ir vakarėliui, t. y. nustatyti, jog šildymo ir vėdinimo sistemos (jei reikia, ir apšvietimo, muzikos) reaguotų į didesnį nei įprastai namuose žmonių skaičių. Turėtų būti patogu!
  • Mums, kaip svečiams, laimei neteko išbandyti ir kaip veikia apsaugos sistema įsilaužimo atveju. Tačiau joje yra galimybė nustatyti ne tik automatiškai iškviečiamą saugos tarnybą, bet ir būdai, kaip atkreipti kaimynų dėmesį. Šviesų, garso ir žaliuzių pagalba galima pasiųsti „žinutę“, kad „Aeronamuose“ šeimininkauja ne gyventojai, bet vagys;
  • Viena geriausių žinių buvo tai, kad visas sistemas galima valdyti ir nuotoliniu būdu. Taigi, jau esant darbe ar grįžtant po atostogų galima namuose nustatyti norimą šildymo arba vėsinimo bei vėdinimo rėžimą. Arba tiesiog ramiau leisti laiką ne namuose, žinant, kad bet kada nuotoliniu būdu gali sutvarkyti kilusią problemą.

 


Skaitykite daugiau: https://www.15min.lt/verslas/naujiena/kvadratinis-metras/nekilnojamasis-turtas/isbandeme-savo-kailiu-viena-para-protingame-buste-aeronamai-prie-komforto-galima-greitai-iprasti-973-1348306.


Tapkite CITUS draugais socialiniuose tinkluose ir sužinokite dar daugiau naujienų!